Archief 2007
Ma op de AV Manifestatie

Bijna drieduizend bezoekers zijn er geteld op 23 en 24 mei 2007 op de AVM, de beurs voor AV professionals op het Media Park in Hilversum. De manifestatie werd voor de 5e maal georganiseerd door het vakblad Video & Audio Report. Ook Ma was er met een eigen stand. Daar werden vooral de opleidingen AV-vormgeven, AV-techniek en Muziektechniek gepresenteerd. Er was veel belangstelling voor wat Ma te bieden heeft, zowel bedrijven, mogelijke partners als potentiële nieuwe leerlingen bezochten de stand. Dit jaar was er vanuit de organisatie speciale aandacht voor bedrijven en instellingen die zich inzetten voor studenten en opleidingen. De timing van Ma was dus perfect.

 
Marijke Vos en Ma: care for trees

Het was een hele stoet die op 31 maart 2007 achter wethouder Marijke Vos aantrok: Groenbeheerders Amsterdam, de Dienst Ruimtelijke Ordening, Westpoortbeheer, Landschap Noord-Holland, studenten en medewerkers van Ma.
In de groenstrook rond het Mediacollege werd die dag door Marijke het eerste Amsterdamse klimaatbosje geplant, een initiatief van Landschapsbeheer.


Klimaatbosjes zijn herkenbare 'signaalbosjes', bestaande uit 3, 6 of 9 walnotenbomen in een strakke driehoek geplaatst. Ze symboliseren het eigen initiatief om zélf onze verantwoordelijkheid te nemen in het wereldwijde klimaatprobleem.
Landschap Noord-Holland wil in twee jaar minstens 25 klimaatbosjes in Noord-Holland planten. In Nederland komen minimaal 600 te staan. Wethouder Marijke Vos stak flink de handen uit de mouwen en stampte, na haar speech, samen met studenten van Ma met verve de grond rond de bomen aan. Alleen praten over het milieu helpt niet, was de strekking van haar verhaal, we moeten er ook echt zelf wat aan doen. Vanuit die positieve gedachte werd er meteen nog een boom geplant, op het eigen terrein van Ma: de toekomstboom!


Eerst sprak de voorzitter van het College van bestuur van Ma, Jan de Haas, mooie woorden. Daarna droeg Jasper Hulleman, winnaar van de gedichtenwedstrijd rond de toekomstboom zijn gedicht voor. Zijn gedicht zal in brons worden vereeuwigd op de plaquette bij de boom. De bijeenkomst werd afgesloten met het uitdelen van polsbandjes met de tekst: care for trees.

Zelf een bijdrage leveren aan het milieu? Kijk op
www.hier.nu

Het winnende gedicht Van Jasper Hulleman:

Met beide benen in de grond reik ik naar de top,
elke dag een stukje verder geniet ik weer volop.

Groeien is mijn motto, streven naar de zon,
het licht waar zoveel jaar geleden alles mee begon.
 
Geslaagde bijeenkomst KVGO bij Ma
(Her)Nieuw(d)e kennismaking...

Een stevige delegatie KVGO (de belangenorganisatie van de grafimediabranche) vanuit het district Amsterdam/Haarlem meldde zich op woensdag 14 maart 2007 bij het Mediacollege Amsterdam. Een nieuwe kennismaking voor circa de helft van de aanwezigen. Voor degenen die er wel een deel van hun schooltijd hadden doorgebracht, bleek het een zoektocht met een beperkt aantal herkenningspunten. Dat de tijd niet heeft heeft stil gestaan is aan het opleidingsaanbod van Ma goed te merken.

Voordat het gezelschap werd opgedeeld in groepen voor de rondleiding mocht districtvoorzitter Richard Voetelink een eervolle taak verrichten. Frank Leijten van drukkerij Leijten te Amsterdam ontving van hem de zilveren KVGO-speld als dank en waardering voor 25 jaar betrokkenheid als ondernemer ingeschreven bij het KVGO.

Verheugd kon Richard vervolgens mededelen dat Robert Strookman van Grafisch Centrum Cornegge te Velserbroek zich bereid heeft verklaard zitting te nemen in het districtsbestuur Amsterdam/Haarlem. Ook Jos van Berkel van Drukkerij Brummelkamp in Hoofddorp (en tevens Ledenraadslid) en Erik Kedde van Drukkerij Teunissen in Amsterdam hebben het districtsbestuur versterkt.

De rondleiding door het Ma ging langs de kernplekken van de MBO-opleidingen: mediavormgeving, mediaproductie, mediatechniek, etc. Duidelijk werd dat er geen klassikaal les meer wordt gegeven, er zijn nauwelijks nog traditionele klaslokalen te vinden. De onderwijsruimten zijn ingericht voor het onderwijsconcept Cirkelleren dat uit gaat van projectgestuurd onderwijs, waarbij de realisatie van beroepsproducten centraal staat.

Docenten werken niet meer zoals vroeger op basis van lesuren, maar kennen nu ‘gewone’ werkdagen. Jongeren worden opgeleid op een manier waardoor de aansluiting met de werkpraktijk veel directer en succesvoller is.

Na de rondleiding was er een korte presentatie van het Ma met daarin geschiedenis en actualiteit met alle veranderingen daartussen. Vervolgens tijd voor discussie over de aansluiting van Ma en het grafische bedrijfsleven. Daar kwamen de tongen volop los. Eindconclusie was dat we er samen hard aan zullen moeten werken om mensen op te leiden voor de grafische branche. Men komt niet meer vanzelf, maar moet gezocht worden. De onderwijsinstituten zijn er volop mee bezig. Ook de ondernemers hebben hier een taak en een uitdaging. Zelf zoeken en samen aan de slag.
 
Goud voor Nicky Eekels

En het grootste druktalent is……Nicky Eekels van het Mediacollege Amsterdam. Volgens de jury “een drukker met typisch Amsterdamse bravoure', maar ook met een zeer hoge score (89 van 100) en daarom unaniem gekozen tot winnaar op 17 maart 2007.

Nicky won het goud op de vakwedstrijden van de Skillsmasters 2007 die ook dit jaar werd gehouden in Ahoy Rotterdam. Er viel nog een Ma student in de prijzen. Een zeer verdienstelijke bronzen plak in de categorie webdesign werd gewonnen door Alvin Groen, een vierde jaars student.


De GrafimediaMasters zijn onderdeel van de presentaties van verschillende branches op de beroepenbeurs. De winnende talenten ontvingen hun trofee van Dirk Swagerman, voorzitter van de CNV Dienstenbond. Hij verwees naar een oude reclamecampagne van een bekend biermerk. “Vakmanschap is meesterschap was daarin motto. Aandacht voor jonge talenten is dus van levensbelang voor onze branche.”
Nicky Eekens is inmiddels feestelijk onthaald bij Tetterode, een van de sponsors van de Grafimediamasters. In het vooruitzicht heeft Nicky nog de deelname aan de Euroskills in september 2008.
Hulde ook voor het docententeam van Ma, dat niet allen voor een deskundige jurering zorgde, maar dat ook de deelnemers van het begin tot het einde heeft begeleid.
 
Open dagen Ma druk bezocht

De tweede open dag op woensdag 7 maart 2007 overtrof alle verwachtingen. Al om kwart voor drie stond er flinke groep op de Contactweg te wachten op het openen van de deuren. Hoogtepunten: het vele nieuwe werk van studenten dat te zien was en de prachtig verlichte gevel. Én Hugo Metsers van faaam gaf een geslaagde proefles met acteurs van faaam met een cameraploeg van Ma-studenten.

 

Bij Ma-factory trokken vooral het 3D-werk, de animaties en de workshops de aandacht. Ook de Dintelstraat werd goed bezocht; daar was vooral het grafi-mediaplein in trek bij de bezoekers. Er werd dan ook hard gewerkt: boekjes, visitekaartjes, posters en flyers rolden er van de pers. Ook werden er T-shirts bedrukt. Veel belangstelling ging uit naar de mini-WPS (werkplaats). Hier toonden de vmbo- leerlingen van de onderbouw hun (grafi)media producten.
 
Fast & Slow geslaagd!

Donderdag 15 februari 2007 is de eerste groep van 8 studenten versneld afgestudeerd. Deze studenten van de vierjarige opleidingen Grafisch vormgeven, Interactief vormgeven en Mediamanagement hebben hun diploma al na drie-eneenhalf jaar behaald.


Dit is een gevolg van de flexibilisering van het onderwijsprogramma van Ma. Studenten die erg goed zijn, kunnen gebruik maken van versneld afstuderen. De vraag wat ze nu gaan doen leverde antwoorden op als "Ik heb mijn eigen bedrijf opgericht en daar heb ik nu al mijn tijd voor nodig" tot "Ik heb een baan en ga een half jaar geld verdienen voordat ik verder ga studeren aan het HBO".
Door de flexibilisering zijn er vorige maand ook een aantal studenten versneld doorgestroomd vanuit de tweejarige onderbouw naar de bovenbouw. Zij hadden zich afgelopen anderhalf jaar zo goed ontwikkeld dat ze nu al toe zijn aan de derdejaars stage. Deze studenten kunnen zich in hoog tempo verder ontwikkelen. Hun vooruitzicht is om ook eerder af te studeren.

Er waren donderdag ook nog andere studenten die hun diploma in ontvangst namen. Zes studenten moesten nog een stageperiode afmaken voordat zij hun studie konden afronden. Deze groep is niet versneld maar vertraagd afgestudeerd. Ook dat hoort tot de mogelijkheden bij Ma.

 
Ma start branche klankbordgroep

Woensdag 10 januari 2007 is het overleg van de eerste branche klankbordgroep van start gegaan. Het team van Printmedia ging deze middag in gesprek met vertegenwoordigers van een aantal printmediabedrijven. Binnenkort gaan ook gesprekken van start van andere branche klankbordgroepen: Podiumtechniek, AV-techniek, Media-vormgeven, Mediatechnologie en Mediamanagement.

Doel van deze bijeenkomsten is om nog nauwer in gesprek te komen met de bedrijven over ontwikkelingen in markt en hoe Ma dit vertaalt naar het onderwijs. Ook zal worden besproken of het niveau en de wijze van examinering nog steeds aansluit bij de vragen van de branche. Aangezien de mediabranche een veelkleurige branche is met verschillende soorten bedrijven, zijn er ook verschillende klankbordgroepen opgericht.


Van oudsher heeft Ma al een nauw contact met het bedrijfsleven. Op bestuursniveau lopen er veel contacten en verschillende docenten zijn ook parttime werkzaam in de branche. Voorts draagt het Bureau Bedrijfscontacten zorg voor de relaties en wederzijdse informatie. Vooral het team van opleidingsadviseurs, die de stagiaires begeleiden, staan in veelvuldig contact met de bedrijven.
Op initiatief van de examencommissie organiseert het Bureau Bedrijfscontacten nu dus ook klankbordgroepen om met het bedrijfsleven over de ontwikkelingen te praten. Het aantal verschillende klankbordgroepen en de verdeling van werkgebieden is nog in ontwikkeling, dus kan dat de komende tijd nog veranderen.

 

Belangstellenden voor (deelname aan) een klankbordgroep kunnen contact opnemen met

Bureau Bedrijfscontacten (tel: 020 850 9564 of email: Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien. ).